Nepál je jednou z nejchudších zemí světa – HDP přepočtené na obyvatele je v Nepálu přibližně 10x nižší než v České republice. I díky příznivým cenám je oblíbenou destinací nejen mnoha Čechů. Nejdražší položkou celého výletu je určitě letenka a případně průvodce, jinak je ale cestování v Nepálu výrazně levnější než v jiných zemích. Tento článek vychází především z mých zkušeností na Annapurna Circuit a Langtang treku.
Nepálská rupie
V Nepálu se platí nepálskými rupiemi, zejména ve větší městech lze ale velmi často zaplatit i v eurech nebo dolarech. 100 nepálských rupií vychází přibližně na 20 Kč nebo 4 $. Částku v nepálských rupiích tedy stačí vydělit 5 a získáte přibližnou hodnotu v českých korunách. Aktuální kurz můžete zkontrolovat třeba zde.
Nespoléhejte se na bankomaty a placení kartou
Na treku zapomeňte na platby kartou. Jste v horách. Bankomaty sice v některých větších vesnicích najdete, ale rozhodně na ně nespoléhejte, často totiž nefungují, nebo nemají dostatek hotovosti = ve větších městech (Kathmandu, Pokhara) si vyberte cash na celý trek. Vybranou částku si vždycky smotám gumičkou a uložím do svého malého příručního batůžku, který nosím vždycky sebou (další tipy, co si sbalit na trek najdete v tomto článku). Z balíčku si pak jednou za 1-2 dny vyndám menší hotovost na každodenní placení, kterou mám vždycky po ruce (čti po kapsách).
Na kolik vyjde den na treku v Nepálu
Na treku vždycky odpoledne / večer dorazíte na guesthouse, kde máte večeři a druhý den ráno i snídani. Během dne ještě počítejte s obědovou pauzou v některé z vesnic po cestě.
Ráno na ubytkách jsem platila zpravidla mezi 2000 – 3000 rupií. V ceně bývá večeře, snídaně, horká voda a další nápoje a ubytko (to může být i zdarma), na některých místech i případné poplatky za wiffi a nabíjení, nebo třeba i za to že si přinese petku lokální raksi odjinud. Oběd po cestě pak většinou vyšel na něco kolem 500 rupií.
Výlet se vám rozhodně prodraží s pivem, které je kolikrát dražší než jídlo (vychází na něco kolem 500 rupií). Ceny jdou nahoru s nadmořskou výškou – v nejvyšších polohách zaplatíte za litr vody i 200 rupií, ve městech klidně 10x méně. Průměrně jsem na treku utrácela kolem 3000 rupií za den za všechno, tedy něco kolem 600 Kč. Berte to ale spíš jako spodní hranici, na trecích moc neutrácím.
V guesthousech si pak vždycky zapisujete, co jste si objednali. Zde máte ukázku několika účtenek s jednotlivými položkami a jejich cenami. Jedná se o ceny primárně z roku 2021. Některé jsou za jednu noc, některé za 2 noci. Na účtence máte i uvedený název guesthousu, a z jaké je oblasti.
Ukázka dalších částek
Zde ukázka dalších částek, se kterými je zapotřebí při cestování do Nepálu počítat:
- Letenka – aktuálně vychází kolem 20 000 – 25 000 Kč. Já zatím vždy letěla s Fly Dubai.
- Poplatek za vízum – hradí se po příletu na letišti. Vízum lze mít 15 denní za 30 $, 30 denní za 50 $ a 90 denní za 125 $. Aktuální informace si ověřte na oficiálním imigračním portálu zde. Mějte sebou hotovost, ideálně v USD. Na letišti si před vyřízení víza nelze vybrat z bankomatu. Na platbu kartou nespoléhejte (vlastní zkušenost).
- Průvodce – na některé treky aktuálně povinný. Můj měl sazbu 28 $ na den, tedy něco kolem 650 Kč na den. Z této částky si průvodce platí všechno na cestě (ubytko, jídlo, permity atd.). Pokud se ale během treku rozhodnete využít nějaký dopravní prostředek (třeba bus, jeep), tak vždy platíte i za průvodce. Pokud jste byli s průvodcem spokojení, dejte mu dýško. Standardně se dýško pohybuje mezi 10-20 %. Kromě průvodce se dá sehnat také nosič / porter, který vychází levněji na něco okolo 16 $ na den.
- Permity do parků – jednorázově kolem 3000 rupií, takže něco kolem 600 Kč.
- Taxi ve městech – taxík z letiště do turistické čtvrti Thamel se dá sehnat za 350 rupií (cca 60 Kč). Počítejte s tím, že hned po výlezu z letiště vás obsypou místní taxikáři, kteří vám budou nabízet zcela nesmyslné částky (jednou mi nabízeli svezení za 10 $). Pokud chcete chytit levnější taxi, dejte se hned po výlezu z letiště doleva a po asi 100 metrech dojdete k ulici Ring Road, kde si v klidu stopnete levnější taxík.
- Autobus – při přejezdech mezi městy. Třeba mezi Káthmándú a Pokharou – pokud se chystáte např. na Annapurna Circuit – vychází jednosměrná cesta busem na cca 1500 rupií (přibližně 300 Kč). Pokud chcete opravdový zážitek a nevadí vám vyšší level diskomfortu, můžete vzít i autobus pro místní, který vychází levněji.
Pomohl vám článek? Máte další dotazy? Klidně napište do komentářů nebo na barbora.nemravova@gmail.com.
Ahoj, můžu se zeptat kde jsi sehnala průvodce? Jak moc ti cestu zvládl individuálně naplánovat? A byla jsi spokojená? 🙂
Ahoj Jani! Hledala jsem ve FB skupinách (např. tahle CZ skupina) a pak si ověřovala hodnocení na Trip Advisoru. Nakonec jsem si vybrala agenturu Hi Nepal Travels and Treks. Majitel mi pak guida přiřadil sám – setkala jsem se s ním v podstatě až na začátku treku, trochu napínavý, ale dopadlo to dobře 🙂 Byla jsem s ním už 2x a všechno super. Cestu jsme naplánovali rámcově a během treku jsme ji upravovali podle potřeb a nálady (třeba kvůli počasí atd.). Pokud bys měla další dotazy, klidně se ptej dál 🙂