Potřebuju při cestování do Nepálu průvodce? Jaká očkování se pro cestování do Nepálu doporučují? A proč byste si s sebou měli vzít nějaký ten dolar v hotovosti? Připravila jsem pro vás přehled s povinnostmi, které jsou pro vstup do Nepálu nezbytné. Zároveň zde naleznete i několik bodů, které sice povinné nejsou, je ale určitě dobré je zvážit.

Uvedené informace se mohou měnit. Vždy si tedy vše ověřujte na stránkách příslušných institucí, na které jsem doplnila odkazy. Za stoprocentní správnost informací uvedených v tomto článku neručím.

Před odletem si také projděte seznam věcí, které doporučuju zabalit s sebou. Najdete v něm tipy pro oblečení, výbavu nebo lékarničku. Pokud si chcete přečíst něco o cenách v Nepálu, zkuste tento článek.

Cestovní vízum pro vstup do Nepálu

Vízum se kromě výjimečných případů řeší on arrival – tedy přímo na letišti Tribhuvan v Káthmándú. Pro získání víza je potřeba vyplnit žádost a zaplatit poplatek za vízum. Všechny informace jsou dohledatelné na oficiálním portálu imigračního oddělení nepálského ministerstva vnitra.

Formulář lze vyplnit po příletu na letišti, kde je pro tyto účely k dispozici několik počítačů. Před nimi se ale často tvoří fronty. Alternativou tedy je vyplnit formulář online předem – k dispozici je na oficiálních stránkách imigračního úřadu na tomto odkazu. Ve formuláři budete vyplňovat údaje z cestovního pasu, informace o letu, adresu ubytování v Káthmándú a další informace.

Co se týká poplatku, tak platby kartou sice jsou možné, ne vždy ale funkční (vlastní zkušenost) a bankomat je k dispozici až po kontrolách. Vyberte si tedy potřebnou hotovost předem v ČR. Vízum se dá zaplatit například v dolarech, takže směnu na nepálské rupie řešit nemusíte. Vízum lze mít 15 denní za 30 $, 30 denní za 50 $ a 90 denní za 125 $. Zároveň ho lze i prodloužit. Aktuální částky najdete opět na oficiálním imigračním portálu Nepálu na tomto odkazu.

Mrkněte na mé vzpomínky z druhé návštěvy Nepálu z národního parku Langtang

Omezení pro vstup do Nepálu kvůli onemocnění COVID-19

Na letišti v ČR a v Káthmándú už není potřeba doložit certifikát o očkování proti onemocnění COVID-19, ani potvrzení o negativním testu. Aktuální podmínky pro cestování do Nepálu a pro návrat zpět do ČR v kontextu onemocnění COVID-19 si ale vždy ověřuju na stránkách velvyslanectví ČR v Dillí. Najdete tu informace jak pro očkované, tak i pro neočkované turisty, aktuální stav pandemie v Nepálu, případně další informace.

Příjezdový formulář

Takzvaný CCMC formulář je zapotřebí vzít s sebou vytištěný do letadla – chtějí ho vidět už na letišti v ČR a znovu i na letišti v Káthmándú. Opět zde vyplňujete údaje z cestovního pasu, letenky atd. Formulář naleznete na tomto odkazu.

Annapurna Circuit, tady konkrétně pózuje Annapurna II (7 937 m)

Cestovní pojištění pro cestování do Nepálu

Výběr pojištění by se měl odvíjet od aktivit, které máte v Nepálu naplánované. Pokud se chystáte na treky do vyšších poloh, určitě si ověřte, zda vám cestovní pojištění pokryje záchranu vrtulníkem až do plánované nejvyšší polohy treku. Hodně doporučované pojištění je Alpenverein. Já jsem volila pojištění od Directu a přihodila jsem si tam připojištění na rizikové sporty, které kryje “turistiku nebo treking se stupněm obtížnosti vyšším než 1UIAA s použitím pomůcek odpovídajících stanovené obtížnosti a/nebo pohyb v nadmořské výšce nad 3 500 m n. m.

Na Directu je navíc fajn, že si připojištění na rizikové sporty můžeme navolit na konkrétní dny cesty, kdy budete ve vyšších nadmořských výškách – nemusíte se tedy připojistit na celou dobu a ušetříte nějaký ten peníz. Nevýhodou Directu je, že nekryje výdaje spojené s onemocněním COVID-19.

Aktuální podmínky si zkontrolujte na oficiálních stránkách pojišťovny Direct.

Cestovní pojištění Direct

Potvrzení o ubytování

Po příletu po vás můžou chtít informace o ubytování v Káthmándú. Zároveň tyto informace vyplňujete i do žádosti o vízum. Doporučuju si tedy ubytko předem určitě zařídit a zároveň si vytisknout rezervaci.

Mustang a výhled na Nilgiri (7 061 m)

Průvodce na treky v Nepálu

Do roku 2023 byl průvodce povinný pouze na vybraných trecích (např. Manaslu Circuit). Od 1. dubna 2023 se ale toto mění – průvodce bude povinný na všech trecích, které vyžadují kartu TIMS a permit. Jedinou výjimkou jsou treky v okolí Everestu. Aktuální informace hledejte na oficiálním webu Nepal Tourism Board.

Průvodce musí mít oficiální licenci a zprostředkuje vám ho některá z nepálských agentur. Doporučuju se s agenturou spojit předem a domluvit vše potřebné. Agentura vám vyřídí permity, může vám pomoci zajistit ubytování nebo koupit letenky a jízdenky pro přesuny uvnitř Nepálu. Pro výběr agentury doporučuju využít Trip Advisor, nebo tematicky zaměřené skupiny na Facebooku (např. Himálaj – cestování, rady, diskuse). Nedávejte ale na jedno doporučení – agenturu si ideálně proklepněte z více zdrojů.

Já do Nepálu cestuju s agenturou Hi Nepal Travels and Treks, která sídlí v Pokhaře. Doporučuju ji hlavně pro treky v oblastech v okolí Annapuren, Manaslu, Dhaulágirí, Mustangu. Hodnocení naleznete třeba na Trip Advisoru zde.

Na večeři s mým průvodcem Bamem (vlevo) u majitele agentury Mohana (vpravo) a jeho rodiny

Doporučená očkování pro cestování do Nepálu

Očkování. Téma, které budí vášně. Já jsem se nechávala očkovat alespoň na doporučené minimum – tedy proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu. Někteří turisté se pak očkují i proti vzteklině. Na očkování proti žloutence A a břišnímu tyfu lze jít naráz, a to nejpozději 14 dní před odletem. Já jsem pro očkování zvolila Centrum očkování a cestovní medicíny Avenier. O očkování se vždy poraďte s lékařem.

Má první návštěva Nepálu a nezapomenutelný Annapurna Circuit

Pomohl vám článek? Máte dotazy? Klidně mi napište na barbora.nemravova@gmail.com, nebo dejte vědět do komentářů!

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *