Trek jsme začali v Besisaharu a ukončili v Lumre. Trval 20 dní. Aklimatizační den jsme měli naplánovaný (podobně jako většina turistů) v Manangu. Zde určitě doporučuju aklimatizační výlet k jezeru Kicho Tal – Ice Lake (4620 m). Po přechodu Thorong La Pass (5416 m) nám jeden den v Muktinathu propršel, takže jsme ho využili pro 100% odpočinek. Trek jsme si zkrátili dopravním prostředkem pouze jednou, a to busem z Marphy do Tatopani. Ušetřené dny jsme pak využili pro Mardi Himal trek, na který se dá z Annapurna Circuit krásně navázat. Celý Annapurna Circuit bez modifikací (Besisahar – Naypul), přestávek a bez přejezdu busem bychom zvládli za 16 dní, určitě si ale dejte rezervu. Trasu z Manangu k Thorong La Pass lze ještě prodloužit cca o 3-4 dny trekem k jezeru Tilicho ve výšce 4919 m.n.m. Tenhle výlet jsme se ale rozhodli kvůli špatnému počasí v nadcházejících dnech vynechat (a udělali jsme dobře, protože průsmyk Thorong La Pass byl poté neprůchozí kvůli sněhu).
Náš trek si můžete prohlédnout na Mapy.cz na tomto odkazu. Úsek Marpha – Tatopani jsme vzali busem, vše ostatní jsme šli po svých. Kompletní itinerář najdete níže.
Itinerář Annapurna Circuit & Mardi Himal trek
1. den – přílet do Kathmandu odpoledne. Ubytování, nákup SIM karty, výběr hotovosti atd.
2. den – přejezd busem Kathmandu – Dumre – Besisahar (cca 8-9 hodin). Odtud už pešky do Khudi.
3. den – Khudi – Jagat
4. den – Jagat – Dharapani
5. den – Dharapani – Chame
6. den – Chame – Upper Pissang
7. den – Upper Pisang – Manang (rozhodně doporučuju jít horní trasu přes vesnici Ghyaru)
8. den – Manang – Ice Lake – Manang – aklimatizační den. Tenhle výlet vřele doporučuju, nejkrásnější výhledy v podstatě na celé pohoří Annapuren ze severní strany.
9. den – Manang – Letdar
10. den – Letdar – Thorung Phedi
11. den – Thorung Phedi – Muktinath – přechod přes průsmyk Thorong La Pass 5416 m.n.m.
12. den – rest day v Muktinathu (celý den nám propršelo)
13. den – Muktinath – Kagbeni
14. den – Kagbeni – Marpha
15. den – přejezd busem z Marphy do Tatopani. Návštěva hot springs.
16. den – Tatopani – Ghorepani
17. den – Ghorepani – Ghandruk. Ráno východ slunce na Poon Hill.
18. den – Ghandruk – Mardi Himal Rest Camp
19. den – Mardi Himal Rest Camp – Mardi Himal High Camp
20. den – Mardi Himal Hight Camp – Upper View point – Mardi Himal Forest Camp
21. den – Mardi Himal Forest Camp – Lumre a přejezd busem do Pokhary – ukončení treku
____________________________________________________
22. – 24. den – Pokhara – relax, World Peace Pagoda, Tal Barahi Temple, Lake Side, Gupteswar Cave
25. den – přejezd busem Pokhara – Kathmandu (cca 7-8 hodin)
26. – 27. – Kathmandu na hotelu (dietní chyba, ups)
28. den – odlet z Kathmandu zpět do Prahy
Možné modifikace treku
- Zkrácení treku – někteří turisté začínají až v Dharapani a končí v Muktinathu. Toto je v podstatě nejkratší verze treku, která vychází cca na týden. Vzhledem k silnici, která vede až do Manangu, by trek šlo zkrátit ještě víc, osobně bych to ale kvůli aklimatizaci nedoporučovala.
- Tilicho Lake (4919 m.n.m.) – Annapurna Circuit lze prodloužit návštěvou Tilicho Lake. Někteří turisté pak vynechávají přechod sedla Thorong La Pass a místo toho pohoří přecházejí přes sedlo Mesokantu La Pass (5450 m.n.m.) a dostanou se tak rovnou do Jomsomu.
- Kanga La Pass (5306 m.n.m.) – ve vesnici Koto lze z tradičního Annapurna Circuit odbočit a střihnout si Naar Phu trek. Na Annapurna Circuit se můžete napojit zpět po přechodu sedla Kang La Pass.
- Prodloužení treku – na jižní straně pohoří pak existuje spoustu dalších treků, kterými si můžete Annapurna Circuit o pár dní prodloužit – Annapurna Basecamp Trek, Mardi Himal Trek, Poonhill trek, Muldai trek, Khopra Danda trek a další. Zde pro ukázku mapička celé sítě. My jsme se rozhodli pro Mardi Himal trek, na který jsme z Ghorepani navázali přes Ghandruk a Landruk.